SPOLEK TRADIČNÍHO KARATE ČESKÉ REPUBLIKY

TRADITIONAL KARATE ORGANIZATION OF CZECH REPUBLIC

Historie

Spolek Tradičního karate ČR  

 

Spolek Tradičního karate ČR byl založen dne 4. srpna 2014. Zakladateli jsou Ing. Rachmy Soebajo, Mgr. Jiří Purš, Adam Soebajo a František Třeštík. Předsedou byl zvolen Ing. Rachmy Soebajo. Spolek tradičního karate ČR je členem ETKF (European Traditional Karate Federation) a ITKF (International Traditional Karate Federation).

Spolek Tradičního karate ČR je pokračující organizací České federace tradičního karate, která byla založena již v roce 1993.
Ve dnech 22. - 30. listopadu 2014 se konalo mistrovství světa ITKF v Káhiře v Egyptě. Zde byli přítomni naši zástupci - Rachmy Soebajo, Jiří Purš a Adam Soebajo, aby se zúčastnili světového kongresu ITKF a školení instruktorů. Tradiční karate ČR reprezentovali závodníci Ladislav Kříž, Petr Suja a Martin Pokorný a nastoupili do disciplíny kumite tým, kde obsadili 5.místo.   

 

Mistrovství světa ITKF 2014 a seminář tradičního karate, Egypt 2014

Česká federace tradičního karate

(1993-1998)

První organizace tradičního karate v České republice s názvem Česká federace tradičního karate (ČFTK) byla založena dne 7.září 1993. Jejími zakladateli byli Rachmy Soebajo, Stanislav Stodola, Václav Kantor a František Nováček.
Semináře tradičního karate pod vedením shihan Hidetaky Nishiyamy se zúčastnil Rachmy Soebajo již v roce 1992 v Lodži v Polsku, kde se také konalo ME ETKF. Zde se osobně seznámil s H. Nishiyamou a s dalšími představiteli národních federací tradičního karate. Na základě těchto impulsů, rozhovorů s Ilijou Jorgou a Vladimírem Jorgou se Rachmy Soebajo rozhodl vytvořit organizaci tradičního karate v České republice.

První mistrovství ČR dorostenců, juniorů a seniorů se konalo 21. února 1994 v Praze. Prvními mistry ČR v seniorské kategorii se stali Saod Hawaz (kata), Iva Bohuňovská (kata), Vilém Maršík (kumite). V juniorské kategorii zvítězili Ladislav Pokorný (kata), Lucie Kudláčková (kata) a Petr Suja (kumite).

V letech 1993 – 1998 se reprezentanti účastnili mistrovství Evropy a mistrovství světa dvou spřízněných mezinárodních organizací – International Traditional Karate Federation (ITKF, zakladatel a první předseda shihan Hidetaka Nishiyama) a rovněž i International Fudokan Karate do Renmei (IFKR, zakladatel a prezident shihan Ijija Jorga) – nyní World Fudokan Federation (WFF). V roce 1993 byla ČFTK přijata za člena IFKR (International Traditional Fudokan Karate do Renmei) a v následujícím roce 1994 získala i uznání mezinárodní organizace tradičního karate ITKF.

Reprezentanti pod vedením Rachmy Soebajo se poprvé zúčastnili mistrovství Evropy ETKF seniorů v Pasově (1994) a Ladislav Kříž, Petr Suja, Ladislav Pokorný získali 5. místo v kumite týmů. V témže roce reprezentanti nastoupili na Mistrovství světa ITKF seniorů v Trevisu v Itálii.

MS ITKF, Treviso 1994, reprezentanti Petr Suja, Ladislav Pokorný, Zbyněk Vinš, Saod Hawaz, Ladislav Kříž, Antonín Jarý

Mezinárodních soutěží ITKF se naši reprezentanti účastnili pravidelně až do roku 1998 (ME ETKF 1995 v Middletonu v Anglii, ME ETKF 1996 v Bukurešti v Rumunsku, MS ITKF 1996 v Sao Paulu v Brazílii, ME ETKF 1997 v Davosu ve Švýcarsku, ME ETKF 1998 v Caorle v Itálii). Mezi významnější úspěchy v tomto období patří třetí místo v kumite tým (složení Ladislav Kříž, Petr Suja, František Prokop) na mistrovství Evropy ETKF seniorů, které se konalo v květnu 1996 v Bukurešti, Rumunsko.

Semináře tradičního karate pod vedením Shihan Hidetaka Nishiyama

         

 International Traditional Karate Federation (ITKF) v datech
1974 – International Amateur Karate Federation (IAKF), předseda Shihan Hidetaka Nishiyama
1986 až doposud: International Traditional Karate Federation (ITKF)
1986 - 2008 předseda Shihan Hidetaka Nishiyama
2009 - 2017 předseda Richard Jorgensen

2018 - předseda Gilberto Gaertner